Hatay
BIST11139.46
DOLAR33.114
EURO36.0785
ALTIN2571.9
BTC/USD64392.907

İthalat Cumhuriyet tarihi rekoru kırdı

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ithalatta cumhuriyet tarihi rekoru kırıldığını, böylece iktidarın bir ekonomi teorisinin daha çöktüğünü söyledi.

İktidarın TL’yi değersizleştirmesini ‘ucuz hâle geleceği için ihracat patlayacak, pahalı hale geleceği için ithalat azalacak’ teorisiyle savunduğunu hatırlatan Güzelmansur “Geldiğimiz noktada ithalat ihracattan neredeyse %300 fazla arttı. İktidarın bir teorisi daha çöktü. Dış ticaret açığı 110 milyar doları aştı. Hem halk yoksullaştı, hem dış ticaret açığı arşa vardı” dedi.

CHP’li Güzelmansur TBMM Genel Kurulu’nda şöyle konuştu: 

“İki gün önce 2022 yılı dış ticaret verileri açıklandı. 2022’de ihracatımız 2021’e göre yüzde 12,9 artışla 254,2 milyar dolar olmuş. “Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru kırıldı.” diye başlıklar atılıyor, iktidar mensupları övüne övüne her yerde bu rekordan bahsediyoruz ama ithalattan bahseden yok; onu da ben söyleyeyim: 2022’de ithalatımız yüzde 34,3 oranında artarak 364,4 milyar dolar oldu. Bu da cumhuriyet tarihinin rekoru. İktidar bu rakamlardan neden bahsetmiyor? TL'yi tarihinin en değersiz seviyesine getirdiniz, Türk lirası sizin dönemimizdeki kadar değersiz olmamıştı. Bunu bilinçli yaptığınızı söylediniz, güya TL değersizleştirildiğinde ihracat ucuz hâle geleceği için ihracat patlayacak, ithalat ise pahalı hâle geleceği için azalacaktı. Ama ne oldu? İthalat ihracattan neredeyse yüzde 300 daha fazla büyüdü, bu teoriniz de geçersiz oldu. TL'nin değersizleşmesiyle halk yoksullaştı, yetmezmiş gibi dış ticaret açığı da arşa vardı. Dış ticaret açığımız 110 milyar doları aştı, bu da cumhuriyet tarihimizin rekoru. Bunu niye söylemiyorsunuz?”

HATAY EN ÇOK İHRACAT YAPAN 9. İL

Hatay’ın en çok ihracat yapan 9. il olduğunu belirten Güzelmansur, iktidarın çelmelerine rağmen Hatay’ın bunu başardığını şu sözlerle aktardı:

“Hatay da 3,5 milyar dolarlık ihracatıyla en çok ihracat yapan 9’uncu il konumunda, bununla da gurur duyuyoruz. Ancak, Hatay'ın ihracat yolları iktidarın yanlış dış politikalarıyla kısıtlanmasaydı Hatay’ın ihracatı katbekat fazla olurdu. Hatay iktidarın çelmelerine rağmen bu başarıyı yakalıyor.

Yirmi bir yıldır iktidardasınız, Hatay’a yıllardır üvey evlat gibi davrandınız, sınır kapılarımızı kapattınız, bavul ticaretimizi öldürdünüz, Orta Doğu’ya ihracat yollarımızı tıkadınız, nakliye sektörümüzü küçülttünüz, savaşın gölgesinde yaşamaya mahkûm ederek Hatay turizmini baltaladınız, Hatay'a yatırımcı gelmez oldu, kamu yatırımı da yapmadınız.”

HATAY EN ÇOK VERGİ ÖDEYEN 7. İL, EN AZ KAMU YATIRIMI ALAN 2. İL

Ödediği vergi rakamıyla Hatay’ın merkezi yönetimin en çok gelir elde ettiği 7. il olduğuna dikkat çeken Güzelmansur, Hatay’ın aldığı kamu yatırımı açısından 80. sırada olmasının adaletsizliğini  şu rakamlarla anlattı: 

“2022 yılının ilk 11 ayında Hatay 43,7 milyar lira vergi ödedi. Bu rakamla Hatay merkezî yönetim tarafından en çok gelir elde edilen 7’nci il. Yani Hatay 81 il arasında en çok vergi ödeyen 7’nci il. Bu, Hatay için bir övünç tablosu. Buna karşı iktidar ne yaptı? İktidarın 2022 yılında Hatay’a ayırdığı kamu yatırımı ödeneği ne kadar biliyor musunuz? 670 milyon lira. Yanlış duymadınız, toplanan vergi 43,7 milyar lira ama iktidarın Hatay’a layık gördüğü kamu yatırımı 670 milyon lira. Hatay’a, ödediği verginin yüzde 1,5’ini kamu yatırımı olarak, ödenek olarak ayırttınız yani 100 lira verginin 1,5 lirası Hatay’a, 98,5 lirası başka illere; Hatay bunu hak etmiyor. İllerin ödediği vergiyle o ilin aldığı kamu yatırımı ödeneği oranı açısından Hatay kaçıncı sırada biliyor musunuz? 80’inci sırada yani sondan 2’nci sıradayız yani Hatay en az kamu yatırımı ödeneği alan 2’nci il. Şimdi, bu verilerden sonra iktidar milletvekillerine soruyorum: Bu nasıl bir ayrımcılık, bu nasıl bir adaletsizlik, bu nasıl bir vicdansızlık?

Bu ayrımcılık, bu adaletsizlik, bu vicdansızlık çok sürmeyecek.

Bu ülkeye, Hatay’a çelme takarak potansiyelini örseleyen değil, koluna girerek güç veren bir iktidar geldiğinde Hatay daha çok kazanacak, ülkemize de daha çok kazandıracak. İşte, o iktidar da Millet İttifakı olacak; az kaldı, geliyor gelmekte olan.”

 

 

Son Eklenen Videolar

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar